EKONOMİ SOSYOLOJİSİ 1.ÜNİTE ÖZET

Ekonomi Sosyolojisi (5.dönem)

EKONOMİ SOSYOLOJİSİ 1.ÜNİTE ÖZET

Okunmamış mesajgönderen exe » Pzt Eki 31, 2011 12:56 pm

1. ünite ekonomi sosyolojisi.

bilimde 2büyük sıçrama yaşanmıştır.
ilki: mekanik ilişkilere dayalı "newtongil paradigma"
ikincisi:kuantum yaklaşımıdır.

iki doruk nokta yaşanmıştır
birincisi: 1890-1920 sosyoloji biliminin kuruluşu.
ikincisi 1980de yaşandı..

ekonomi sosyolojisi olayları analiz etmeye yöneliktir.ekonomik olay, olgu ve ekonomik çıkarları, teknolojik öze dayalı sosyoçl örgütlenme ve ilişkiler ağı içinde ele alan bir bilimdir.yani ekonomik faliyetı sosyal açıdan inceler..

a) teknolojik süreç ve sosyal örgütlenmenin temel özellikleri; *insan-insan ilişkisine dayanır *sosyal ilişki ve örgütlenme biçimi olarak yansır *insan-doğa ilişkisini yansıtır... D.Ricardo geleneksel ekonomiyi"model teori" olarak adlandırır. geleneksel ekonominin model teorileri, mekanik düşünceye dayalı noktasak denge çözümleri üretir örneğin tüketici dengesi, makro genel denge, mikro genel denge gibi...

b) geleneksel ekonomi yaklaşımının özellikleri *geleneksel ekonomi teorisi konularının kısmi açıdan ele alması *geleneksel ekonomi teorisinin ilgilenilen konunun bütününü kapsaması * geleneksel ekonomide kullanılan modellerin gerçek olayları tasvir etmede ve açıklamada yetersiz kalması *ekonomi teorisinin kısmi bilimsel bulgularının, pratik sorunların çözümü için yetersiz kalması....
c) ekonomi sosyolojisi ve geleneksel ekonomi ile ilgili 3 görüş:
*ekonomi, ekonomi sosyolojisinin bir alt dalıdır.
*ekonomi sosyolojiside ekonominin bir alt dalıdır .
* ekonomi sosyolojisi bağımsız bir bilim dalıdır.


*Ekonomi, ekonomi sosyolojisinin alt daki diyenler: werner sombat. gerhald weiser, talcott parsons, hans albert... *ekonomi sosyolojisi, ekonominin alt dalı diyenler: gottfreid eisermann, joseph schumpeterdir. Leopold von wiese ekonomi teorisini insan-eşya ilişkisine dayandırır.

1) ekonomi sosyolojisi ve ekonomi bilimi arasındaki farklar: *her iki bilim dalının karar birimlerinin farklı olması. *her iki bilim dalına göre ekonomik faliyetın tanımının ve içeriğinin farklı olması *iki bilim dalının ekonomik faliyete ilişkin kısıt ve kriterlerinin farklı olması *iki bilim dalında analiz amaçlarının farklı olması. 2)ekonomi teorisi ve ekonomi sosyolojisinin analizinden doğan farklı kurgular: *bağımlı değişken *bağımsız değişken *fonksiyonel ilişkilerin analizi.. ekonomi sosyolojide metodsal cogulculuk egemedir. sosyolojik yöntem indirgemeci değil bütüncüldür.Ekonomi sosyolojisinin temel metodolojik sorunları: *toplumsal bütün farklı düzeylerde analiz edilebilir. *araştırmalar statik ve dinamik analizler şeklinde yapılabilir *analiz araçları olarak modeller ve tipolojik sınıflamalar yapılabilir. *aksiyomatik yöntem kullanılabilir *bilimsel yasa ve kurallar mutlaklık içermez....

2)ekonomi sosyolojisinin analiz düzeyleri : *bireysel düzey *örgütsel düzey *toplumsal düzey *etkileşim düzeyi *kuramsal düzey *küresel düzey... YENI TARIH OKULU: Weber bu okul içerisinde yer alan bilim adamıdır. bu okul ekonomik olaylara ilişkin gerçeğin ancak bir kez gözlenebileceğini ve gözlenen bireysel tarihi olaylardan gelen genel yasalara (tümevarım) ulaşabileceğini savunan yaklaşımdır.... ADAM SMITH : 1776da yayınladığı ve 1780 ivme kazanan "milletlerin zenginliği" ile ekonomi politikasınin yer aldığı "sosyal teori" yi geliştirmiştir endüstri devriminin önemini belirmiştir bu eserde.
Ricardo ekonomik konulara " şekil-soyut" şeklinde yaklaşmıştır. herbert spencer ve durkeım "ekonomi bilimi" ni tercih ederek sosyolojiden uzaklaşan bir bilimi tercih etmişlerdir. F. Fürstenberg ise ekonomik alanda ortaya çıkan insan eşya ilişkisinin sosyal bir boyut olduğunu ve bu boyutun ekonomi sosyolojisinin konusu olması gerektiğini savunur. Schumpeter "kapitalizmin gelişmesi" adlı eseri ile bilgi toplumu ve evrimci ekonominin ilk habercisidir ayrıca "emperyalizmin doğası, yeniliğin yaratıcı yok etme süreci, vergi devletin krizi" adlı çalışmaları olmuştur... W.S. jevons ekonomi sosyolojisi kavramını ilk kez kullanan bilim adamıdır... Mark granovetter "yurtlanmışlık" sorunu üzerine makalesi ve " yeni ekonomi sosyolojisi"nden söz etmesi ekonomi sosyolojisine yeni bir başlangıç sağlamıştır.
Yeni kuramsalcılar: keynes, j.k galbraith, talcot parsons, gunnar myrdal, smelser dir... Karl polanyi "büyük dönüşüm" adlı eserinde sanayi devrimi öncesi ıngiltereyi incelemiş ekonominin şekillenisini yetersizliklerini belirtmiştir.... parsons ve smelser "ekonomi ve toplum" adlı eserlerinde ekonomi ve sosyolojiyi inceleme konusu yapan iki bilim dalı olarak görür.. Zelizer ekonomik ve kültürel faktörleri de dikkate alarak, kültürel ve yapısal mutlakçılık arasında bir orta yol bulmanın daha doğru olduğunu savunur. Di Maggio " düzenleyici kültür ve yapıcı kültür" ekonomiyi kültürel yönüyle incelmiştir.

HAZIRLAYAN Gurbet CanPolat
aöf ses,video,kitap gibi e-öğrenme ortamında bulunan kaynakları sitemizden indirmeniz yada indirdikten sonra kullanmanız ile ilgili sorun yaşarsanız aynı kaynaklara aöf e-öğrenme sayfasından da ulaşabilirsiniz.
lütfen kırık linkleri buraya tıklayarak bildiriniz
Share |


http://aofsosyoloji.wordpress.com
ONLINE DESTEK GRUBUMUZ İÇİN LÜTFEN KATILIN :https://www.facebook.com/groups/aofsosyoloji/
Kullanıcı avatarı
exe
 
Mesajlar: 2250
Kayıt: Sal Kas 03, 2009 11:18 am
Konum: İstanbul
okulunuz: Anadolu Üniversitesi AÖF
bölümünüz: Sosyoloji
sınıf: 4.sınıf
nesin sen: Admin

Re: EKONOMİ SOSYOLOJİSİ 1.ÜNİTE ÖZET

Okunmamış mesajgönderen n.nazım » Pzt Eki 31, 2011 8:26 pm

emeğiniz için çok teşekkür ediyorum işimi bayağı görüyor yalnız 2.3.4. üniteleride acele atarsanız beni bahtiyar etmiş olursunuz :)
n.nazım
 
Mesajlar: 1
Kayıt: Pzt Eki 31, 2011 8:18 pm


Dön Ekonomi Sosyolojisi (5.dönem)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir