Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

Okunmamış mesajgönderen exe » Sal Ağu 31, 2010 12:47 pm

Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

İşin Doğası

* İnsan toplulukları ve toplumsal kurumların kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirleriyle ilişkileri, bu ilişkileri belirleyen ilke ve kurallar ile toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularında araştırmalar yapar, araştırma sonucunda edinilen bulguları yorumlar ve önerilerde bulunur.
* Tarihsel belgeleri inceleyerek, gözlem ve görüşme gibi yöntemleri kullanarak; insan toplulukların kökenini, gelişmesini, yaşayış tarzını ve sosyal ilişkilerini araştırır, çevreye, sosyal geleneklere, aile, din, eğitim gibi sosyal kurumlar ve diğer sosyal olaylara ilişkin bilimsel bilgiler toplar.
* Edinilen verileri ve sonuçları, değerlendirir ve yorumlar.
* Toplumsal sorunları saptar, bilimsel sonuçlar çerçevesinde çözüm önerilerinde bulunur.
* Bilimsel sonuçlar ile sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin eğitimciler, yasa koyucular, planlama uzmanları ve sosyal sorunların çözümüyle uğraşan meslek elemanlarına, kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar.

Kariyer Olanakları

* Sosyologlar, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak işe başlayıp master ve doktora yaparak gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra yardımcı doçent, doçent ve profesör olabilirler.
* Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzman, danışman ve araştırmacı kadrolarında veya yönetici kademelerinde çalışabilirler.
* Genel Sosyoloji

Kurumlar Sosyolojisi
Uygulamalı Sosyoloji
Sosyometri alanlarından birinde çalışmalarına ağırlık verebilirler.

* Aile

Suçluluk
Nüfus Bilimi
Endüstri ve Tarım Sorunları
Köy-Kent Yerleşimi
Sosyal Ekoloji
Siyaset ve Hukuk Sosyolojisi gibi konularda uzmanlaşabilirler.

İstihdam

* Sosyologlar DPT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında danışman, araştırmacı ve uzman olarak çalışabilirler.
* Felsefe ve psikoloji alanlarında yeterli eğitim görüp "pedagojik formasyon" aldıkları takdirde orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilmektedirler.

Gereken Kişilik Özellikleri

* Sosyolog olmak isteyenlerin araştırma verilerini yorumlayabilmek için soyut ve analitik düşünme, düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilme yeteneğine sahip, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, toplumsal olaylara meraklı, gözlem yapabilen, Türkçe, tarih, coğrafya, psikoloji ve matematik gibi alanlarda başarılı, araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanan, olaylar arasında bağlantı kurabilen kimseler olmaları gerekmektedir.

Benzer Meslekler

* Sosyal Psikolog, Sosyal Antropolog, Sosyal Çalışmacı

Eğitim

* Mesleğin temel eğitim süresi 4 yıldır.

Okutulan dersler ; kurumlar sosyolojisi, sosyolojiye giriş, küçük gruplar sosyolojisi, sosyal bilimler metodolojisi, Türkiye'nin toplumsal yapısı, aile sosyolojisi, sosyoloji tarihi, Türkiye sosyoloji tarihi ve araştırmaları, kent sosyolojisi, ekonomik sosyoloji, organizasyon prensipleri, hukuk ve suç sosyolojisi, sosyoloji semineri ve araştırmaları, özel öğretim yöntemleri, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Türk dili ve edebiyatı, değişim sosyolojisi, sosyolojide yöntem ve tartışmaları, Türk sosyologları ve eserleri, endüstri sosyolojisi, bilgi sosyolojisi, çağdaş sosyoloji teorileri gibi dersler verilir.
aöf ses,video,kitap gibi e-öğrenme ortamında bulunan kaynakları sitemizden indirmeniz yada indirdikten sonra kullanmanız ile ilgili sorun yaşarsanız aynı kaynaklara aöf e-öğrenme sayfasından da ulaşabilirsiniz.
lütfen kırık linkleri buraya tıklayarak bildiriniz
Share |


http://aofsosyoloji.wordpress.com
ONLINE DESTEK GRUBUMUZ İÇİN LÜTFEN KATILIN :https://www.facebook.com/groups/aofsosyoloji/
Kullanıcı avatarı
exe
 
Mesajlar: 2250
Kayıt: Sal Kas 03, 2009 11:18 am
Konum: İstanbul
okulunuz: Anadolu Üniversitesi AÖF
bölümünüz: Sosyoloji
sınıf: 4.sınıf
nesin sen: Admin

Re: Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

Okunmamış mesajgönderen aynadenklemi » Sal Eki 26, 2010 9:14 pm

Merhaba! ben henüz kayıt yaptırmadım. birazdan yine sitenin azizliğine uğramazsam kayıt olabileceğim. çok uzun yıllardır içimde kalan bir meslekti. sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra bizi bekleyen iş imkanlarını okudum yazdığınız yorumlardan. fakat bu genel iş sahası. açıköğretim mezunu olmak, örgün öğretimden mezun olmakla aynı olmadığı için yazılan tüm yorumlar bizlerde sınırlıdır diye düşünüyorum. yanılıyormuyum?
En son Anonymous tarafından Çrş Eki 27, 2010 11:59 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: sms 1
aynadenklemi
 
Mesajlar: 10
Kayıt: Sal Eki 26, 2010 8:08 pm
okulunuz: açıköğretim fakültesi
bölümünüz: sosyoloji
sınıf: 1.sınıf
nesin sen: paradoks

Re: Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

Okunmamış mesajgönderen sosyologia » Pzt Eyl 12, 2011 11:25 am

SOSYOLOGLAR NE YAPAR ?
-Fransa’da Türk göçmenlerin yoğunlukta olduğu bir okulda, sosyal projeler üreten bir birimde uzman olarak çalışıyorum.
-GAP-GİDEM’de (Girişimcilik Destekleme Merkezi) çalışıyorum. Görevim, özelikle kadın ve genç girişimcilik programları yapmak, bunlara bütçe sağlamak ve bu programları yürüten çeşitli mesleklerden görevlileri (yönetim, işletme, muhasebe vb.) yönetmek ve projelerin işlerliğini sağlamak.
-Türkiye’nin ilk ve şu anda en büyük Türkçe internet portalında sosyolog olarak çalışıyorum.
-Eskişehir Sanayi Odası’nda uzun yıllar danışmanlık ve Oda'nın çalışmaları için analizler yaptım.
-Bir Büyükşehir Belediyesinde metin yazarıyım, Belediye Başkanı’nın konuşmalarını yazıyorum.
-İstanbul’da Alman hukukçu ortaklarımla birlikte uzman olarak çalışıyorum. Yaptığım iş, Avrupa’dan Türkiyeli ortaklar bulmaya gelen işadamlarına, Türkiye’deki çalışma gelenekleri ve nasıl daha kolay iş kurabileceklerine dair kültürel kalıpları anlatmak ve gerekirse bu süreçte onlara yardım etmek.
-Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Planlama Başkanlığı’nda uzman olarak çalışıyorum.
-Bir ilaç firmasında kamu ilişkileri sorumlusu olarak çalışıyorum.
-Manchester’da Türkiye’den gelen göçmen kadın ve çocukların sorunları ile ilgilenen bir merkezin uzmanıyım.
-Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası'nda uzman olarak çalışıyorum.
-Bir üniversitenin tanıtım ofisinde eğitim planlama uzmanı olarak çalışıyorum.
-İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Tuzla İSMEM’de (Gençlik Rehabilitasyon ve Meslek Edindirme Merkezi) sosyolog olarak çalışıyorum.
-İngiltere’de Hackney’de Community Center’da Türkiye’den gelen göçmenlerle uyum projeleri geliştirme, iş edindirme üzerine uzmanım.
-T.C. Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi’ne bağlı İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörlüğü'nde çalışıyorum.
-GAP’ın Urfa’daki merkezinde sosyolog unvanıyla çalışıyorum. İşim, kentin sorunları ve gelişmesine ilişkin projeler üretmek ve yürütmek.
-Özürlüler Merkezi’nde danışman olarak çalışıyorum. Özürlüler için projeler üretmek ve projelere katılımın sağlanması, özürlülerin sosyal hayatın içinde yer almalarıyla ilgileniyorum.
-Adalet Bakanlığı, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü’nde sosyolog olarak çalışıyorum. Yaptığım iş, hükümlü ve tutuklunun topluma kazandırılması, denetim, gözetim ve iyileştirme çalışmalarının yürütülmesi, mahkemelerce istenen plan ve raporların hazırlanması ve ceza infaz kurumlarından salıverilen ve koruma kurullarına başvuran hükümlüler ile suçtan zarar görenlere yönelik yürütülen eğitim ve yardım çalışmaları ile ilgilidir.
-Kartal Cezaevi'nde sosyolog olarak çalışıyorum. Daha önce de Adalet Bakanlığı’nda “Suç ve Suçlu Profilleri” üzerine çalışan bir araştırma grubu geliştirerek, kendi kurduğum dairenin başkanlığını yaptım ve 20 yıl burada hizmet verdim.
-Bitlis Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’nde sosyolog olarak çalışıyorum. Görevim sosyal hizmet alanıyla ilgili araştırma, proje ve etkinlik çalışmalarında görev almak, istatistiki verileri toplamak, sonuçlar hakkındaki önerilerinin ilgili birimlere iletilmesini sağlamak.
-GAP-ÇATOM’lardan (Çok Amaçlı Toplum Merkezi) Mardin ÇATOM’da çalışıyorum.
İşim, kentin kadınlarını kendilerine daha güvenli olmasını sağlayacak her türlü destek ve projeyi yaratmak, gerçekleştirmek ve denetlemek.
-İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde sosyolog olarak çalışıyorum. İşim, Kent Planlama Grubu'nu denetlemek ve gerekirse planlama desteği vermek.
-Tuzla Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmetler'de (SHÇEK) uzman olarak çalışıyorum.
-Evsizlere yardım için kurulan bir STK’nın danışmanıyım.
-Trakya Kalkınma Ajansı'nda sosyolog olarak çalışıyorum. Kent kalkınması ve evrensel değerlere entegrasyon konusunda program ve proje geliştiriyor ve yürütüyorum.
-DOKAP’ta (Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı) çalışıyorum. Bölge kalkınması uzmanıyım. Gerektiğinde kendi ekibimi kuruyorum.
-Karacadağ Kalkınma Ajansı'nda çalışıyorum. Görevim kırsal kalkınmayı modernize etmek ve bölgede yaygınlaştırmak.
-İstanbul Kalkınma Ajansı’nda çalışıyorum. Görevim kent insanın günlük hayat verilerini toplamak ve analiz etmek.
-MİT’te uzman olarak çalışıyorum. Görevim suçlu profilleriyle ilgili.
-İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Güzelbahçe’deki Mahalle Merkezi’nde yönetici olarak görev yapıyorum.
-Mor Çatı’da uzman olarak çalışıyorum. İşim, ev içi şiddete maruz kalan ve kuruma başvuran kadınların günlük yaşamlarıyla, dışarıdaki hayatları arasında koordinasyon gerektiren her şeyi yapmak.
-İzmir, Çiğli’de Çiğli Belediyesi’nin gözetim ve yardımıyla bir kadın merkezi kurdum, şimdi bu Kadın Merkezi’nde yöneticilik yapıyorum. İşim, aynı zamanda bu bölgenin kadınlarının desteklenmesi sürecini Avrupa ile entegre etmek, çeşitli projeler yapmak, geliştirmek ve uygulamak.
-İstanbul Sokak Çocukları Dayanışma Merkezi’nde uzman olarak görev yapıyorum.
- 1999 Depremi'nde STK’lar için moderatörlük yaptım. Aynı afet alanında, Sakarya’da STK’lar birbiri ile koordinasyon içinde çalışamıyor ve böylece enerjileri ziyan oluyordu. Ben sahaya giderek 5 gün içinde aynı coğrafi bölgedeki tüm STK’ları topladım ve içlerinden seçtikleri bir koordinasyon kurulunu da Sakarya Valiliği ve Kriz Masası’yla entegre ederek, tüm yardım ve işlerin koordinasyon içinde olmasını sağladım.
- Denizli Yaşlılar Evi’nde uzman olarak işe başladım. Şimdi yöneticilik yapıyorum.
- DPT’de Daire Başkanıyım.Görevim Kalkınma Planlarında eşgüdümü sağlamak. Pek çok meslektaşım için Devlet Planlama Başkanlığı esas çalışma alanlarından birisidir.
- TUİK'te(Türkiye İstatistik Kurumu) uzman olarak çalışıyorum.
- AİHM’de Türkiye Tarafı’nın uzmanlarından birisiyim.
- Bir günlük gazetede müşteri hizmetlerinde çalışıyorum.
- Yurtdışında, bir Türk şirketi tarafından işletilen havalimanında insan kaynakları uzmanı olarak çalışıyorum.
- YÖK Başkanı'yım. (Bunu biraz gülmeniz için yazdık)
- Rektörüm
- Dekanım
- Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda Danışman-dım: Emre Kongar
- Havaalanları Yer Hizmetleri Müdürlüğü'nde İnsan Kaynakları Departmanı Başkanı'yım.
- Büyük bir bankanın İnsan Kaynakları Müdürü'yüm.
- Bir kamuoyu yoklama şirketi kurdum. Çeşitli analizler yapıyoruz. Fena kazanmıyoruz.
- Özel bir üniversitede Proje Geliştirme ve Yürütme Koordinatörü'yüm. Görevim üniversitenin teknik ve sosyal bilimlerdeki tüm projelerini teşvik etmek, proje yardımcılığı ve bunların yürütülmesinde öğretim üyelerini destekleyici bir çevre yaratmak.
- Eğitim Planlama uzmanıyım. Milli Eğitim Bakanlığı’nda Daire Başkan Yardımcısı'yım.
- YÖK ULAKBİM’de Daire Başkanı'yım. İşim, Türkiye’de bilimsel yayın kapasitesinin arttırılması için çalışmak.
- Özel bir dershanede rehber öğretmen olarak çalışmaktayım.
- Bir devlet lisesinde felsefe grubu öğretmeniyim.
- Bir üniversitenin Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım.
- MEB’de Daire Başkanı'yım. İşim, ders kitaplarının yeni döneme uyumu üzerine planlar geliştirmek.
- Özel bir üniversitenin Eğitim Programı Geliştirme Departmanı Başkanı'yım. Benimle birlikte üç sosyolog meslektaşım daha çalışıyor.
- Çocuk öyküleri yazıyorum.
- Özel bir lisede müdürüm.
- Turizm, seyahat ve hizmet sektöründe Avrupa lideri olan dünyanın en büyük kuruluşlarından birinde pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorum.
- Türk Hava Kurumu İnönü Planör Eğitim ve Kamp Merkezi'nde çalışıyorum. Yaptığım iş kamp merkezinin idaresi.
- Özel bir Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketinde Eğitim Danışmanı olarak çalışıyorum. Öğrencilere, yabancı üniversiteler veya dil okulları konusunda, kendileri için doğru seçenekleri belirlemeleri ve sonrasında okul, konaklama seçimi, vize işlemleri konusunda destek veriyorum.
- Televizyon programlarına metin yazıyorum.
- Türkiye'nin lider gıda markalarından birini barındıran bir holdingde ürün müdürü yardımcısı olarak çalışıyorum. Sorumluluklarım, pazarlama müdürü gözetiminde, bisküvi ve krem çikolata ürünleri geliştirme, fiyatlandırma, marka gücü, pazar payı, büyüme hızı, rekabet verileri ve düşük pazar payı alanların düzenli gözden geçirilmesi ile ilgili.
- Global bir medya ve pazarlama hizmetleri şirketinde müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum.
- Bir reklam şirketinde stratejik planlama departmanında çalışıyorum.
- Reklam yazarıyım. Sosyolog olunca oldukça zevkli ve çok ince metinler üretebiliyorsunuz.
- Bir yayınevim var. Sevdiğim kitapları basıyorum.
- İktisadi Kalkınma Vakfı’nda araştırmacı olarak çalışıyorum. Esas olarak AB müktesebatı, sosyal politika ve istihdam, Türkiye-AB iletişim stratejileri üzerinde çalışıyorum.
- Bir pazar araştırma şirketinde çalışıyorum.
- Bir iç dekorasyon ve mimarlık dergisinde çalışıyorum. Her ay düzenli olarak röportajlar yapıyor ve makaleler yazıyorum.
- Sosyoloji Notları Dergisi’nde editör olarak çalışıyorum.
- Şarkı sözü yazarıyım. Boğaziçi Üniversitesi Kadın Çalışmaları'nda da yüksek lisans yaptım: Teoman
- Roman yazıyorum: Murat Uyurkulak
- Türkiye’nin en büyük gazetelerinden birisinde genel yayın yönetmeniyim:Ertuğrul Özkök

NOT:ALINTIDIR…
sosyologia
 
Mesajlar: 136
Kayıt: Prş Kas 19, 2009 1:05 pm

Re: Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

Okunmamış mesajgönderen cihadarcagok » Pzt Eki 10, 2011 1:50 pm

Admine hanım, Orman ve Su İşleri Bakanlığında Sosyolog kadrosu var mıdır?
cihadarcagok
 
Mesajlar: 10
Kayıt: Cum Ağu 13, 2010 8:16 am

Re: Sosyolog Mezunları ve Çalışma Alanları

Okunmamış mesajgönderen gülşefteli » Cmt Şub 11, 2012 6:26 pm

Arkadaşlar sosyoloji mezunu olup Rehberlik Öğretmeni olma söylentileri var? Bir iki yerde formasyon olunca atama yapılıyor gibisinden okumuştum. Doğruluk payı var mıdır? Bilgilendirebilir misiniz?
gülşefteli
 
Mesajlar: 2
Kayıt: Cmt Mar 19, 2011 6:04 pm


Dön SOSYOLOJİ LİSANS PROGRAMI VE İŞ İMKANLARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron